Miody manuka – antybakteryjne panaceum

Dodano: favorite Odwiedzin: 496

miód

O dobroczynnym oddziaływaniu naturalnego miodu i jego pochodnych na organizm człowieka wiadomo od czasów starożytnych. W medycynie ludowej ten naturalny pszczeli produkt zawsze był stosowany w leczeniu przeziębień. Wszyscy znamy babcine metody leczenia kataru gorącymi herbatkami z dodatkiem łyżeczki miodu. Powszechnie znane są lecznicze właściwości propolisu, czyli tak zwanego kitu pszczelego, produkowanego przez pszczoły z żywic roślinnych. Kit służy pszczołom jako materiał uszczelniający i dezynfekujący; powlekają nim uszkodzenia i szpary w ścianach ula, regulują szerokość wylotka na zimę, a także pokrywają nim ciała martwych szkodników, które wtargnęły do ula, a które są zbyt wielkie, żeby je usunąć na zewnątrz (np. myszy lub ryjówki). Skoro więc produkty polskich pszczół i ich zdrowotne właściwości są tak dobrze znane i wysoko cenione, to dlaczego mielibyśmy sięgać jeszcze po miód manuka, którego cena przecież do najniższych nie należy? Czym różni się on od naszych miodów i jakie ma właściwości, dla których warto zapłacić za niego każde pieniądze?

Co to jest manuka?

Manuka (leptospermum scoparium) to egzotyczne krzewy rosnące na terenie całej Nowej Zelandii, a także w Australii na wyspie Tasmania i w stanach Wiktoria oraz Nowa Południowa Walia. Jest to łatwo rozmnażający się krzew, wytrzymały na bardzo trudne warunki glebowe i osiągający wysokość od 2 do 5 metrów. Jego kwiaty są białe, miejscami zaróżowione z pięcioma płatkami, a ich kształt przypomina gwiazdę. To z tych właśnie krzewów nowozelandzkie i australijskie pszczoły zbierają nektar, z którego produkują owe słynne miody manuka. Powinien je mieć na swoich półkach każdy szanujący się sklep zielarski i każda dobrze zaopatrzona apteka. Oczywiście popularność owych miodów nie jest pochodną ich, skądinąd znakomitego, smaku, lecz nadzwyczajnych właściwości antybakteryjnych.

Na czym polegają zdrowotne działania miodu manuka?

Warto wiedzieć, że jedną z cech charakteryzujących wszystkie miody jest zawartość w nich tak zwanego methylglyoxalu, w skrócie określanego akronimem MGO. To właśnie MGO jest tą substancją, która sprawia, że owe nadzwyczajne słodkości produkowane przez malutkie, pracowite pszczoły mają tak niesamowite działania antybakteryjne i antyseptyczna. W 2007 roku została opracowana nowatorska metoda pozwalająca precyzyjne określić zawartość MGO w poszczególnych miodach. Okazało się, że w miodach manuka zawartość tej substancji jest ponad 50-krotnie wyższa niż w miodach europejskich i w tych z innych kontynentów. Procent zawartości MGO decyduje o rynkowych rodzajach tych miodów sprzedawanych w sklepach i aptekach pod nazwami:

  • MGO 30+,
  • MGO 100+,
  • MGO 250+,
  • MGO 400+,
  • MGO 500+.

Jakkolwiek z formalnego punktu widzenia miód ten nie jest lekiem, to dzięki swoim właściwościom jest w książkowych definicjach zaliczany do tak zwanej żywności funkcjonalnej.

Co można leczyć miodem manuka?

Ten naturalny, leczniczy specyfik ma znakomite właściwości:

  • antybakteryjne – zwalcza paciorkowca, gronkowca, pałeczki jelitowe i pałeczki okrężnicy,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybiczne.

Dzięki nim można używać tego miodu jako wsparcie w leczeniu wielu chorób. Idealny jest on do leczenia na przykład schorzeń przewodu pokarmowego. Jest niezwykle skuteczny w leczeniu takich dolegliwości jak:

  • wrzody żołądka,
  • nadkwasota,
  • zaburzenia trawienia,
  • zespół jelita wrażliwego.

Miód manuka sprawdza się również w przypadku zakażenia dróg moczowych, przy trudno gojących się ranach, odleżynach, jest pomocny w leczeniu trądziku, a podawany profilaktyczne chroni przed przeziębieniem i grypą. Jakkolwiek jego cena w sklepie czy aptece może wydawać się wysoka, to warto po niego mimo wszystko sięgnąć, bo jak wiadomo, zdrowie jest naszym najcenniejszym dobrem.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło