5 ziół, które pomagają na kaszel i przeziębienie

Dodano: favorite Odwiedzin: 2117

zioła w moździerzu

Kiedy dopada Cię przeziębienie, kaszel lub ból gardła, możesz wykorzystać potencjał ziół, które wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie i pomagają łagodzić uporczywe objawy. Poznaj 5 ziół, które pomagają łagodzić objawy przeziębienia, takie jak np. kaszel.

1. Prawoślaz lekarski. To roślina, która wykazuje liczne właściwości lecznicze. W medycynie naturalnej wykorzystuje się głównie korzeń prawoślazu i liście. Najpopularniejszym produktem z tej rośliny jest syrop prawoślazowy, który przeznaczony jest do łagodzenia kaszlu. Inne produkty to m.in. tabletki do ssania, herbatki, sproszkowany korzeń. Właściwości lecznicze prawoślazu wynikają przede wszystkim z zawartości cennych śluzów oraz związków, takich jak m.in. minerały, pektyny, kwasy organiczne, flawony, polifenole, kumaryny itp. To właśnie dzięki nim roślina wykazuje właściwości powlekające, przeciwzapalne, antyseptyczne i kojące podrażnienia.

2. Płucnica islandzka. To roślina określana mianem porostu islandzkiego. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w łagodzeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych, gardła i jamy ustnej. Zalecana w okresie przeziębienia, gdyż dobrze radzi sobie z takimi dolegliwościami jak np. suchy, uciążliwy kaszel, ból gardła, niemożność odkrztuszania. Płucnica islandzka może być stosowana pomocniczo również przy chorobach płuc.

3. Pączki sosny. Naturalny sposób na przeziębienie i grypę. Wykazują działanie wykrztuśne i napotne. Zawierają składniki bioaktywne, które rozrzedzają wydzieliną zalegającą w płucach i oskrzelach oraz przyspieszają jej usuwanie. Ponadto ułatwiają oddychanie w czasie infekcji dróg oddechowych.

4. Kwiat słonecznika. Złocisto-żółte kwiaty słonecznika kryją w sobie wiele cennych dla zdrowia substancji, w tym m.in. flawonoidy, karotenoidy, cholinę, sole mineralne, saponozydy trójterpenowe, alkohole trójterpenowe. W medycynie naturalnej uważane są za środek przeciwgorączkowy. Wykonywane z nich napary stosowane są jako środek pomocniczy przy łagodnych stanach gorączkowych. Znajdują też zastosowanie jako składnik mieszanek ziołowych na kaszel, chrypkę, przeziębienie.

5. Tymianek. Znajduje zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i farmakologii. Za jego działanie odpowiadają głównie zawarte w olejku eterycznym tymol i karwakrol. Są to składniki, które wspomagają ruch nabłonka rzęskowego górnych dróg oddechowych i przyczyniają się do zwiększenia ilości płynnego śluzu, co ułatwia odkrztuszanie. Ziele tymianku, a także olejek tymiankowy mogą być wykorzystane podczas inhalacji w nieżytach górnych dróg oddechowych.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło