loadingimg

Wczytuję dane...
Znajdujesz się w: Strona główna
»
»
Cykoria podróżnik - gdy przeszkadzają wzdęcia
Cykoria podróżnik - gdy przeszkadzają wzdęcia

W medycynie naturalnej stosuje się różne gatunki roślin. Wykorzystuje się ich właściwości lecznicze, dzięki którym można złagodzić lub pozbyć się różnych dolegliwości. Tak samo jest z cykorią podróżnik, którą oferuje nasz internetowy sklep zielarski. W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno samo ziele, jak i korzeń tej rośliny. Na co dzień rośnie ona na nieużytkach, pastwiskach lub przydrożnych rowach na terenie całego kraju, a także w Europie i w Afryce. Cykoria podróżnik zbierana jest w kwietniu, a w październiku suszona.

Na poprawę trawienia i regulację pracy jelit

Ta roślina lecznicza ma zastosowanie przede wszystkim w problemach związanych z układem trawiennym. Można z niej skorzystać, gdy pojawiają się wzdęcia, wiatry, odbijanie się, złe trawienie czy brak apetytu. Cykoria podróżnik poprawia bowiem procesy trawienne i reguluje pracę jelit. Zawiera w sobie wielocukier – inulinę, dzięki któremu mogą rozwijać się pożyteczne bakterie, niezbędne do poprawnego działania jelit. Oprócz tego znajdują się w niej m.in. fenolokwasy, laktony, kumaryn, które działają pobudzająco na przewód pokarmowy. Wzmagają wydzielanie żółci i soków trawiennych oraz zapobiega zaparciom.

Na nerki i cukrzycę

Oprócz tego cykoria podróżnik, dostępna w prowadzonej przez nas aptece zielarskiej, działa moczopędnie, dlatego zalecana jest osobom, które mają zaburzenia pracy nerek. Nie ma jednak na tyle silnego działania, aby stosować ją samodzielnie. Dlatego łączy się ją z innymi ziołami moczopędnymi.

Wywar z cykorii podróżnik mogą pić także cukrzycy. Obniża ona poziom cukru we krwi. Wspomniana już inulina jest także naturalnym probiotykiem i polisacharydem, który znajduje się w dużej ilości w korzeniu. W organizmie inulina jest przekształcana przez hydrolizę do fruktozy.

Na skórę

Oprócz tego cykoria podróżnik bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Zawarty w niej beta-karoten z kolei wpływa na poprawę koloru skóry i ją odmładza. Można ją również stosować do pielęgnacji skóry suchej, z wypryskami oraz trądzikiem różowatym. Napar z kwiatu cykorii podróżnik ma bowiem działanie przeciwzapalne. Nadaje się także do okładów pod oczy. Zmniejsza wówczas obrzęk wokół nich i poprawia krążenie oczne.

W rzadkich przypadkach cykoria podróżnik może wywoływać alergiczne reakcje skórne. Dlatego lepiej jej przyjmowanie skonsultować wcześniej z lekarzem.

W naszym internetowym sklep zielarskim cykoria podróżnik dostępna jest w formie herbatki ziołowej.


Data dodania: 2017-12-02 12:05:00