O znaczeniu i sposobach użycia ziela krwawnika w ziołolecznictwie

Dodano: favorite Odwiedzin: 3869

krwawnik

Krwawnik pospolity to roślina astrowata, która od wieków wykorzystywana jest jako surowiec lekarski. Ziele krwawnika to wysuszone wierzchołki pędów, które dostępne są w postaci całej lub rozdrobnionej. Wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne, pobudza pracę przewodu pokarmowego, przyspiesza gojenie ran i hamuje krwotoki. Ziele krwawnika wykorzystywane jest również w branży kosmetycznej do produkcji kosmetyków do twarzy, szamponów i past do zębów. Łacińska nazwa krwawnika pochodzi od imienia legendarnego bohatera wojny trojańskiej – Achillesa.

Jakie właściwości ma ziele krwawnika?

Ziele krwawnika to jedna z najbardziej rozpowszechnionych roślin leczniczych. Wykazuje uniwersalne właściwości prozdrowotne i pozytywnie oddziałuje na wiele układów organizmu. Jest bogata w cenne składniki mineralne i witaminy, takie jak cynk, miedź i żelazo oraz witamina A, C i K. Znajdziemy w nim także flawonoidy, które są skutecznymi przeciwutleniaczami i wykazują właściwości antyoksydacyjne. Ziele krwawnika jest szeroko wykorzystywane w medycynie naturalnej. Poprawia przemianę materii, reguluje cykle menstruacyjne, łagodzi gorączkę i uśmierza bóle reumatyczne. Ziele krwawnika opóźnia procesy starzenia komórek i wykazuje działanie antynowotworowe.

Co więcej, reguluje perystaltykę jelit i pomaga w walce ze wzdęciami i zaparciami. Jego właściwości dezynfekujące przyspieszają gojenie ran, a działanie antybakteryjne i przeciwzapalne wzmacnia organizm. Zwalcza uciążliwe objawy menopauzy, zwiększa odporność i pomaga w walce z trądzikiem i zmarszczkami. Warto również wspomnieć o właściwościach rozkurczających i regulujących ciśnienie krwi. Właściwości łagodzące i tonizujące są powszechnie wykorzystywane w dermatologii.

Jak stosować ziele krwawnika?

Ziele krwawnika z powodzeniem można wykorzystywać w postaci maści, które przyspieszają gojenie ran i oparzeń. Skutecznie działają gotowe maseczki z suszonego ziela, które wystarczy nałożyć na twarz i spłukać letnią wodą po kilkunastu minutach. Napary z ziela krwawnika polecane są kobietom, zmagającym się z silnymi bólami menstruacyjnymi oraz przechodzącymi menopauzę. Ziołowe herbatki doskonale sprawdzą się w leczeniu zapalenia spojówek, kaszlu czy chorobach dziąseł. Ziele krwawnika może być także wykorzystywane jako środek wspomagający odchudzanie. Okłady i nasiadówki z krwawnika stosuje się na żylaki, wrzody i hemoroidy. W celu ogólnoustrojowego wzmocnienia organizmu można nawet przygotować leczniczą kąpiel, do której dodaje się napar ze 100 gram suszonego ziela. Regularne picie herbaty z krwawnika pomaga zwalczyć migrenowe bóle głowy, a także chroni przed infekcjami.

Napar do stosowania zewnętrznego przygotowujemy z dwóch łyżek ziela i szklanki wrzącej wody, a po 15 minutach go odcedzamy. Natomiast herbatkę do picia przygotowujemy z jednej łyżki ziela i półtorej szklanki wrzątku, a następnie przecedzamy ją i pijemy dwa razy dziennie w proporcji ½ szklanki. Do maseczki z krwawnika warto dodać miód lub ubite białko jaja. Kompresy z ziela można stosować przy upławach i stanach zapalnych pochwy. Ziele krwawnika pomoże na nieżyty przewodu pokarmowego, napadowe bóle jelit i stany skurczowe. Pozwoli pozbyć się z organizmu toksyn i oczyścić krew ze szkodliwych substancji.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło