Przetacznik leśny – idealne remedium na zmęczenie i nie tylko

Dodano: favorite Odwiedzin: 1531

leśny napar

Lecznicze właściwości różnych roślin są znane od bardzo dawna. Zioła były stosowane jako środki lecznicze jeszcze zanim nauczono się produkować lekarstwa syntetyczne. Mimo iż obecnie mamy dostęp do nowoczesnych substancji leczniczych, nie warto rezygnować z ziołolecznictwa. Pozytywny wpływ wielu naturalnych substancji zawartych w roślinach na ludzki organizm jest nie do przecenienia, a włączenie ich do swojej diety może przynieść zdumiewające efekty!

Czym jest przetacznik leśny?

Przetacznik leśny nazywany jest również przetacznikiem lekarskim. To gatunek byliny z rodziny babkowatych. Można go bez problemu spotkać w polskich lasach, na zrębach, pastwiskach i wrzosowiskach. Lecznicze właściwości tej rośliny zostały odkryte już bardzo dawno temu, dlatego była ona często stosowana w ziołolecznictwie. Najcenniejszą z medycznego punktu widzenia częścią przetacznika leśnego jest jego ziele, które zbiera się we wczesnym etapie jego kwitnienia. Następnie poddaje się je procesowi starannego suszenia. Ziele to jest bogate w glikozydy irydoidowe, saponiny, mannitol, flawonoidy, kwasy organiczne i garbniki. Substancje te sprawiają, że przetacznik znajduje wiele zastosowań.

Jakie właściwości ma przetacznik leśny?

Przetacznik leśny to niepozorne, małe zioło o zdumiewających właściwościach leczniczych. Wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu doskonale pomaga oczyścić organizm z zalegających w nim toksyn. Ponadto działa przeciwbakteryjnie, przeciwbiegunkowo i wykrztuśnie, a także pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Dużą zaletą przetacznika jest jego korzystny wpływ na układ trawienny, przyspieszenie przemiany materii oraz wzmacnianie odporności organizmu. Osoby pracujące umysłowo oraz uczniowie powinni włączyć go na stałe do swojej diety, gdyż regularne picie naparu z tego zioła wspomaga koncentrację, ułatwia zapamiętywanie i korzystnie wpływa na cały układ nerwowy.

Picie naparu z przetacznika to także doskonały sposób na poradzenie sobie z nawracającymi zawrotami i bólami głowy. Jeżeli doskwiera Ci ciągłe napięcie nerwowe i często bywasz przemęczony, to przetacznik złagodzi te uciążliwe objawy.  Dodatkowym atutem tego zioła jest również obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Jeżeli przygotujesz z niego odwar, możesz wykorzystać go zewnętrznie do przemywania ran albo do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Dzięki swoim właściwościom zabija on niebezpieczne bakterie, łagodzi stany zapalne, zwęża rozszerzone pory oraz niweluje stany zapalne skóry. Okłady z przetacznika są polecane do stosowania przy reumatyzmie. 

Jak stosować przetacznik leśny?

Przetacznik leśny można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Aby sporządzić z niego napar, musimy zalać 30 g ziół około 600 ml wrzącej wody. Tak przygotowany napój przykrywamy i zostawiamy do naciągnięcia na około 5-8 minut. Gotową herbatkę możemy powoli popijać, rozkoszując się jej smakiem i ciesząc się jej leczniczym działaniem. Zaleca się picie po około pół szklanki naparu 3 razy dziennie. 

Innym sposobem korzystania z dobrodziejstw przetacznika leśnego jest zastosowanie zewnętrzne. Aby móc zrobić z niego okłady albo przemywać nim skórę, należy wcześniej przygotować odwar z jego ziela. 1 łyżkę stołową suchego ziela przetacznika zalewamy 1 szklanką zimnej wody, a następnie gotujemy na małym ogniu przez około 4 minuty. Po upływie tego czasu zdejmujemy odwar z ognia i studzimy go. Gdy osiągnie temperaturę pokojową, można go bezpiecznie używać do robienia okładów albo przemywać nim skórę.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło