Czosnek niedźwiedzi – jego zastosowania i właściwości

Dodano: favorite Odwiedzin: 886

zioła

Czosnek niedźwiedzi przypomina listowiem konwalię. Rośnie niemal w całej Europie od Pirenejów aż po Kaukaz. W Polsce jest objęty częściową ochroną i nie należy go zrywać w miejscach naturalnego występowania. Najwięcej jest go w górach i na pogórzu. Nazwa wywodzi się stąd, że zerwane liście wydzielają zapach znanego nam, pospolitego czosnku i że zjadają go chętnie niedźwiedzie po przebudzeniu z zimowego snu.

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Nieprzypadkowo, w różnych postaciach, czosnek niedźwiedzi jest sprzedawany przez niemal każdy zielarski sklep, albowiem roślina ta charakteryzuje się fantastycznym działaniem bakteriobójczym, jest więc naturalnym antybiotykiem, będąc równocześnie prawdziwą kopalnią przeróżnych witamin i mikroelementów. W przeciwieństwie do syntetycznych antybiotyków czosnek niedźwiedzi nie wpływa negatywnie na naturalną florę bakteryjną występującą w naszych jelitach. Spożywanie tej rośliny pomaga zwalczać organizmowi infekcje, zakażenia, grzyby i pasożyty. Przeciwutleniacze zawarte w czosnku niedźwiedzim mają działanie antynowotworowe, a regularne jego spożywanie w znaczącym stopniu zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka żołądka lub jelita grubego. Roślina ta obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych oraz polepsza wygląd skóry, paznokci i włosów, a przy tym jej spożywanie na surowo nie skutkuje, w przeciwieństwie do czosnku pospolitego, przykrym zapachem z ust. Liście tego zioła zawierają liczne witaminy, wśród nich A, C i B oraz mikroelementy w postaci żelaza, potasu, magnezu, fosforu i siarki. Zważywszy na mnogość zalet, jakie niesie z sobą czosnek niedźwiedzi, cena, jaką za jego preparaty proponuje nasz sklep z ziołami, jest niezwykle atrakcyjna i przystępna, o czym można się przekonać, zaglądając na naszą stronę.

 niedzwiedzie

Zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania

Najczęściej spotykamy w sklepach zielarskich czosnek niedźwiedzi suszony, albowiem jest to formuła najodpowiedniejsza do jego dłuższego przechowywania. W tej postaci może on być dodawany do zup, twarogów, masła, jaj i makaronów, a także do mieszanek przyprawowych, nadających się do przyrządzania mięs, sosów i sałat. Obróbka termiczna uszczupla nieco walory smakowe i lecznicze czosnku, dlatego warto go spożywać na surowo. Jego liście można zamrażać, kisić lub marynować. Czosnek niedźwiedzi należy spożywać w dawkach dziennych 3-5 g. Przedawkowanie może grozić uszkodzeniem wątroby. Nie powinny go spożywać zbyt często kobiety w ciąży i osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło