Wczytuję dane...

Jakie substancje lecznicze zawiera ostropest plamisty?

Właściwości lecznicze ostropestu plamistego znane są ludzkości już od czasów starożytnych. Roślina ta pochodzi krajów śródziemnomorskich, jednak obecnie można ją spotkać prawie na całym świecie. Wygląda podobnie do ostu. Sklepy zielarskie oferują nasiona

Substancje lecznicze

Ostropest plamisty jest bogaty m.in. w sylimarynę, która działa przeciwzapalnie, detoksykująco, antyoksydacyjnie, rozkurczowo, żółciotwórczo i żółciopędnie. To właśnie z jej powodu spożywanie oleju z ostropestu plamistego jest zalecane przy chorobach wątroby. Sylimaryna oczyszcza ją ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn i jest dla niej dobrą ochroną. Powinny go spożywać osoby z wirusowym zapalaniem wątroby typu A, B i C  oraz marskością. Przynosi ulgę także przy zwyrodnieniu tłuszczowym i zaburzeniach dróg żółciowych. Ostropest plamisty jest także bogaty w witaminę C i K, sole mineralne, garbniki, fitosterole, kwasy organiczne i kwas linolowy. Te substancje mają szerokie spektrum działania zarówno doustnie, jak i bezpośrednio na skórze.

Jak działa ostropest plamisty?

Ostropest stosowany doustnie (ok. 1-2 łyżeczki dziennie) można stosować profilaktycznie. Oprócz ochrony wątroby ma pozytywny wpływ na inne części ciała. Dzięki zawartości kwasów organicznych normalizuje układ trawienny. Fitosterole w ostropeście mają z kolei pozytywny wpływ na poziom cholesterolu. Kwas linolowy w ostropeście poprawia koncentrację, zapamiętywanie i stymuluje pracę mózgu. Dzięki niemu zmniejszają się niekorzystne skutki działania wolnych rodników na komórki. Kwas linolowy działa też zapobiegawczo, jeśli chodzi o choroby układu krążenia i nowotwory. Wcześniej wspomniana sylimaryna i jej właściwości przeciwzapalne pomagają w leczeniu zapaleń jamy ustnej, krtani i dziąseł. Witamina E skutecznie pomaga leczyć egzemy i oparzenia. Regularne spożywanie nasion lub oleju poprawia także wzrok i wzmacnia układ odpornościowy.

Facebook