Ostropest plamisty na wątrobę – najlepszy lek

Dodano: favorite Odwiedzin: 871

ostropest

Ostropest plamisty (silybum marianum) to roślina z rodziny astrowatych wywodząca się z obszaru basenu śródziemnomorskiego. Jednakże jako gatunek introdukowany, czyli przypadkowo zawleczony, rozprzestrzenił się na całym niemalże świecie i obecnie rośnie dziko w Europie, Azji, Australii i w obu Amerykach. Swym wyglądem mocno przypomina nasz rodzimy oset. W Polsce i w innych krajach jest uprawiany na potrzeby przemysłu farmakologicznego.

Lecznicze właściwości ostropestu znane były już w starożytności i średniowieczu. Wspomina o nim Teofrast w IV wieku p.n.e., a później jeszcze Pliniusz Starszy w I wieku n.e. O korzystnym wpływie ostropestu na wątrobę pisali także: wybitny angielski zielarz John Gerard w XVI wieku i botanik Nicholas Culpeper w wieku XVII. Surowcem dla przemysłu zielarskiego są owoce tej rośliny. Preparaty otrzymywane z niej głównie służą do leczenia różnych schorzeń wątroby, choć wywierają również dobroczynny wpływ na walkę z wieloma innymi schorzeniami. Leki, których bazę stanowi ostropest plamisty, każda apteka ma w swoim podstawowym asortymencie, a w każdym sklepie zielarskim można kupić inne preparaty wyprodukowane z tej rośliny.

Skąd biorą się niezwykłe właściwości lecznicze ostropestu?

Owoce ostropestu zawierają wiele cennych substancji, takich jak: silmaryna, flawonidy, histamina, tyramina, kwasy organiczne, śluz, witaminy C i K, fisterole, garbniki, białka, cukry, olej z dużą ilością kwasu linolowego i sole mineralne. Najważniejsza w nich jest, oczywiście z punktu widzenia człowieka, silmaryna będąca silnym przeciwutleniaczem. To właśnie dzięki silmarynie ostropest plamisty tak skutecznie leczy wątrobę ze schorzeń wszelkiego rodzaju, wywołanych czy to zatruciami, czy też innymi przyczynami.

Jaką postać maję leki z ostropestu?

Przemysł farmakologiczny oferuje lek o nazwie Silymarol w postaci pastylek wytwarzanych z odpowiednio spreparowanych owoców ostropestu plamistego, dostępny w aptekach. Są one zażywane doustnie, choć można z nich także sporządzać wywary lub nalewkę. Przemysł zielarski natomiast ma w swojej ofercie leki wyprodukowane z owoców i nasion ostropestu plamistego mielonego w postaci całych ziaren i oleju.

Zastosowania leków z ostropestu

Szczególne właściwości ostropestu sprawiają, że leki i preparaty zielarskie produkowane z niego mają wszechstronne i szerokie zastosowania.

  • Leczenie wątroby:
  • marskość wątroby
  • alkoholowe stłuszczenie wątroby
  • niealkoholowe stłuszczenie wątroby
  • regenerowanie i odbudowa komórek wątroby
  • ochrona wątroby przed zatruciami alkoholem, pestycydami, grzybami
  • nieżyt dróg żółciowych
  • kamica żółciowa
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C

Profilaktyka lecznicza:

  • preparaty z ostropestu podawane są osobom pracującym w oparach chemicznych i przy napromieniowaniach
  • działanie przeciwzapalne
  • zapobieganie krwotokom
  • działanie przeciwzakrzepowe
  • wzmacnianie naczyń krwionośnych
  • poprawa wydzielania soków trawiennych i trawienia

Inne zastosowania:

  • sztuka kulinarna, przyrządzanie z dolnych liści bardzo zdrowych sałatek
  • kosmetyka, wytwarzanie specyfików nawilżających i regenerujących skórę

Istotną zaletą preparatów wyprodukowanych z ostropestu jest jego nieszkodliwość nawet dla kobiet ciężarnych czy karmiących.

Ostropest plamisty mielony czy w ziarnach?

Wszystkie dobre sklepy zielarskie mają w swojej podstawowej ofercie preparaty wytwarzane na bazie nasion, owoców czy też liści ostropestu plamistego. Nadzwyczajne właściwości tej rośliny sprawiają, że jest ona skutecznym lekiem na mnóstwo chorób niezależnie od postaci produkowanych z niej preparatów.

Oczywiście postać, w jakiej preparaty te są dostępne, pewne znaczenie ma. Przede wszystkim stosowanie ostropestu plamistego mielonego jest bardzo wygodne. Wystarczy go zalać wodą i mamy gotową herbatkę czy napar. Można nim szybko posypać kanapkę lub dodać błyskawicznie dodać do sałatki i już możemy jeść. Można go też z powodzeniem dodawać do jogurtów, kefirów czy do owsianek. Decydując się jednak na kupno ostropestu niemielonego, mamy pewność, że otrzymamy towar jest absolutnie doskonały i bez jakichkolwiek domieszek. Co prawda musimy wtedy włożyć nieco wysiłku w jego zmielenie, lecz mamy wtedy świadomość, że posiadamy czyste ziarna ostropestu, niezwietrzałe i świeże.

Olej z ostropestu plamistego

To jeszcze jedna z postaci preparatów otrzymywanych z ostropestu i dostępnych w sklepach zielarskich. Ta postać jest szczególnie wygodna przy zastosowaniach zewnętrznych. Jego aplikowanie polega po prostu na smarowaniu chorych miejsc. Olej ten przyśpiesza regenerację i odbudowę skaleczonej skóry. W przypadkach chorób skórnych wspomaga ich zwalczanie. Przyspiesza gojenie się ran, a także usuwa problemy związane z leczeniem ran trudno gojących się. Oczywiście może być też być zażywany do leczenia wewnętrznego, na przykład przy różnego typu stanach zapalnych naszego organizmu.

Małe podsumowanie

Oceniając skuteczność działania leków powstających na bazie ostropestu plamistego oraz wszechstronność zastosowań w leczeniu wielu różnych schorzeń, warto powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej pożytecznych roślin, jakie kiedykolwiek człowiek uprawiał. Dlatego też z czystym sumieniem możemy leki produkowane z tej rośliny polecić każdemu. Szczególnie polecamy je osobom cierpiącym na schorzenia związane z wątrobą.

Zapewne ostropest nie jest panaceum na wszystkie schorzenia. Niemniej liczba tych chorób i dolegliwości zwalczanych przy jego pomocy jest tak duża, że można o lekach z niego produkowanych mówić, że są uniwersalne.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło